Numer (4) 8 Grudzień 2018

Numer 8, zamykający rok 2018, jest jak do tej pory jednym z naszych najbardziej udanych. Dzięki ogromowi włożonej pracy, udało nam się uzyskać wspaniały efekt, na który składa się wiele zróżnicowanych tematycznie treści, połączonych wspólnym mianownikiem jakim jest ich wysoki poziom. Całość została opatrzona wspaniałymi zdjęciami z wielu stron świata, by wspólnie stworzyć niemal kompletną całość. Mamy nadzieję, że w miarę zagłębiania się w lekturze, będziecie skłonni podzielać tę opinię. 

Kup nr (4) 8 Grudzień 2018 tylko 29,99 PLN 

Okładka to prawdziwe dzieło sztuki. Znalazł się na niej fenomenalny kadr z krótkometrażowej produkcji „Dive Odyssey”. Na fotografii widzimy nurka – Gemmę Smith (której teksty możecie znaleźć na naszych łamach) zmierzającą w stronę monumentalnych „Bram Piekieł” (Hell’s Gate) w zalanej fińskiej kopalni Ojamo.

Na pierwszych stronach tradycyjnie już zaczynamy od przeglądu najciekawszych nowości sprzętowych. Oświetlenie, komputery, akcesoria nurkowe i after dive, a nawet podwodne drony! To m.in. główne pozycje wyselekcjonowane przez nasz zespół do działu nowości.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdyby na naszych łamach nie znalazł się kolejny tekst, przybliżający piękną i bogatą historię polskiego nurkowania. Na zakończenie roku 2018 przygotowaliśmy coś zupełnie wyjątkowego! Tekst „Historia Bronka Kąkola” spisany przez Karinę Kowalską, kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, a traktujący o najnowszej pozycji wydawniczej, która w niezwykłych okolicznościach trafiła do Muzeum. Prawdziwa perła!

Kolejnym artykułem z historycznym rysem jest „Wyścig do głębin” autorstwa prawdziwego eksperta w temacie zegarów nurkowych – Mateusza Piechnika, autora wspaniałej publikacji „Czas na głębokości”. W swoim tekście zabiera nas w podróż do przeszłości i prezentuje, jak wzrastał poziom szczelności zegarków na przestrzeni lat.

Nie mogło również zabraknąć nawiązania do okładki. Numer 8 pojawił się chwile po premierze „Dive Odyssey” i w numerze znalazła się oczywiście recenzja tej produkcji, którą sporządził Tomasz Andrukajtis, a swój tekst o powstawaniu filmu i szczegółach zza kulis, przygotowała Gemma Smith. Całość uzupełniają słowa reżysera i pomysłodawcy Janne Suhonena.

Dla poszukiwaczy idealnego bottomtimera na pewno przypadnie do gustu tekst Tomasza Wciórka, który bez litości testuje dostępne na rynku rozwiązania, wyciskając je niczym cytryny podczas swoich kolejnych nurkowań. Jeżeli urządzenie pomiarowe typu bottom timer jest czymś czego szukacie, ten tekst jest dla was obowiązkowy!

Miłośnicy wraków na pewno docenią nasze propozycje! Pierwszą z nich jest tekst Izabeli Kąckiej o ciekawych i niezbyt znanych wrakach Lazurowego Wybrzeża. Niezwykle ciekawe nurkowania z pasjonującą historią w tle, a do tego wszystkiego bajkowe zdjęcia, które wykonał Martin Strmiska.

Dla miłośników głębszych doznań i nieco mniej popularnych, acz niezwykle interesujących kierunków, polecamy artykuł Piotra Karasia „Wraki wyspy Rab”. Jak się okazuje w Chorwacji nie tylko Vis posiada wspaniałe lokacje nurkowe i świetną infrastrukturę nurkową, a do tego na rządnych przygód śmiałków czekają wciąż nie odkryte pozycje!

Na łamach numeru 8 w naszym stałym cyklu „Mój ukochany rebreather”, tym razem Przemysław Kacprzak i rEvo. Tekst wart uwagi, nie tylko dla nurków CCR! Przemek w bardzo przystępny sposób prowadzi przez zawiłości omawianej jednostki, a wiedza, którą się dzieli, jest podana w klarowny i łatwy do przyswojenia sposób.

Podróżując po polskich akwenach, tym razem zawitaliśmy do woj. Lubelskiego. O tajemnicach jakie skrywa woda i urokach nurkowania w jeziorze Piaseczno, opowiedział Tomasz Dobkowski. Wspaniałe miejsce godne odwiedzenia i niebanalna narracja, to dwa pewniki jakie znajdziecie w luźnym tekście „If yoy’re going to Piassachiusets”.

Czy nurkowanie techniczne na pojedynczej butli jest możliwe? Owszem! Ale czy jest bezpieczne? Okazuje się, że tak! Honorata Szopa zaprasza naszych czytelników na ciemną stronę mocy, przedstawiając ciekawy kurs, będący wstępem do nurkowania technicznego i nie wymagający szczególnych zmian w konfiguracji rekreacyjnej.

Dla miłośników podwodnej fauny przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Na początek pierwsza część opowieści Małgorzaty Sobońskiej, o jej pasji i wielkim zamiłowaniu do nurkowania z rekinami. Tekst okraszony wspaniałymi zdjęciami tych majestatycznych ryb, z którego dowiemy się, gdzie je spotkać i na które powinniśmy uważać, a z którymi czeka nas wspaniała zabawa pełna niezapomnianych wrażeń.

Na zakończenie proponujemy kolejny niezwykle ciekawy tekst od Fundacji Free & Safe – „Czy delfin jest osobą?” Podwodni mieszkańcy w świetle badań i ich sytuacja w świecie ludzi, to lektura warta uwagi, która na pewno zmieni nasze postrzeganie delfinów.

Magazyn nr8, okładka: Dive Odyssey – kadr filmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen + 16 =